تمیزکردن فضای بهداشتی مانند سرویس بهداشتی و حمام، در یک خانه امری بسیار ضروری است. چراکه این فضاهای خانه مدام در حال استفاده قرار می گیرند و در معرض آلودگی های بسیاری هستند. علاوه بر آن عناصری که در فضای بهداشتی قرار دارند مانند چینی آلات بهداشتی ، وان و جکوزی یا وان جکوزی ، معمولا دارای رنگ روشن هستند و اگر زود به زود تمیز نشوند، جرم و لک بر روی آن ها ماندگار خواهد شد مخصوصا این لک ها بسیار بر روی شیرآلات بهداشتی ماندگار هستند. اما برای تمیزکردن فضای بهداشتی روش های جالبی وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد.

تمیزکردن چینی آلات بهداشتی

امروزه در بازار انواع مختلف سفیدکننده ها و محلول های شیمیایی برای تمیز کردن فضای بهداشتی موجود هستند. استفاده دائم از این سفیدکننده ها برای پوست دست و مجاری تنفسی مشکل به وجود می آورد. شما با تهیه محلول سفیدکننده خانگی می توانید چینی آلات بهداشتی و شیرآلات بهداشتی خود را تمیز کنید. تمیزکردن فضای بهداشتی

ساخت محلول سفیدکننده خانگی:

نصف پیمانه سرکه را با یک پیمانه الکل ترکیب کنید و به آن 4 پیمانه آب اضافه کنید. سپس آن را درون ظرفی ریخته و به چینی آلات بهداشتی اسپری کنید. در قسمت هایی که جرم و آلودگی دارد، محلول بیشتری اسپری نمایید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند و در نهایت آن را با آّب و وسیله تمیزکننده بشویید.

چند راهکار ساده خانگی برای تمیزکردن فصای بهداشتی

تمیز کردن آینه و شیشه ها . تمیزکردن فضای بهداشتی

تمیز کردن آینه و شیشه ها در یک فضای بهداشتی اهمیت ویژه ای دارد. چراکه استفاده درست از آن ها زمانی اتفاق می افتد که شیشه یا آینه کاملا تمیز باشد. مانند چینی آلات بهداشتی، برای تمیزکردن آینه و شیشه نیز می توانید از محلول های شیمیایی موجود در بازار استفاده کنید اما اگر به دنبال صرفه جویی هستید می توانید با چند ماده ساده این محلول را خودتان در خانه درست کنید.

ساخت محلول تمیزکننده آینه و شیشه:

جوش شیرین و هیدروژن پروکساید یا آب اکسیژنه را با یکدیگر ترکیب کرده و آن را بر روی سطوح شیشه ای و آینه اسپری کنید و پس از آن با یک دستمال و یا اسفنج آن را تمیز کنید. هیدروژن پروکساید را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.
علاوه بر این ترکیب می توانید از کرم اصلاح نیز برای تمیز کردن آینه استفاده نمایید. به این صورت که مقداری از کرم اصلاح را بر روی آینه بزنید و سپس آن را با دستمال یا اسفنج تمیز نمایید. این کار علاوه بر تمیز کردن شیشه و آینه باعث می شود که دیگر بخار بر روی آن ننشیند.

روشویی کابینتی دیواری

تمیز کردن سرامیک ها

برای تمیز کردن سرامیک ها و کاشی ها در یک فضای بهداشتی می توانید از انواع زمین شوی ها استفاده کنید. اگر می خواهید این کار را به صورت دقیق تر انجام دهید، می توانید از سفیدکننده ها و مقداری پنبه کمک بگیرید. پنبه ها را به صورت گلوله های بزرگ درآورده و به سفیدکننده آغشته کنید و روی سرامیک ها و بندهای بین آن ها بکشید. علاوه بر آن می توانید از خمیردندان نیز کمک بگیرید.

هیچگاه بند بین سرامیک ها و کاشی ها را با شدت و بسیار زیاد تمیز نکنید. چراکه این ها ملات بین کاشی هستند و در اثر شست و شوی زیاد از بین می روند و باعث نفوذ آب به طبقه زیرین می شوند.

چند راهکار ساده خانگی برای تمیزکردن فصای بهداشتی2

تمیزکردن شیرآلات بهداشتی

تمیزکردن شیرآلات بهداشتی با سفیدکننده ها و محلول های شیمیایی می تواند موجب از بین رفتن لعاب و لکه دار شدن آن ها شود. به خصوص اگر شیرآلات رزگلد یا شیرآلات طلایی در فضای بهداشتی استفاده شده باشند. برای تمیزکردن آن ها می توانید از محلول خانگی استفاده نمایید.

تهیه محلول خانگی تمیزکاری شیرآلات:

یک لیموترش را نصف کرده و در مقداری نمک بزنید تا کاملا به نمک آغشته شود. لیموی آغشته به نمک را بر روی شیرآلات و عناصر فلزی بکشید. اسید موجود در لیمو به کمک نمک، تمام جرم ها و آلودگی های سطح فلزات را از بین می برد و آن را درخشان می کند. همچنین برای تمیزکردن شیرآلات بهداشتی از محلول سرکه و جوش شیرین نیز می توانید استفاده کنید.
این محلول های بهداشتی می توانند در تمیزکردن فضای بهداشتی شما بسیار تاثیرگذار باشد. استفاده از این روش ها علاوه بر ضرر کمتر به پوست دستان و مجاری تنفسی، باعث صرفه جویی در هزینه های شما نیز خواهد شد.