نام تجای jacuzzy که در زبان انگلیسی از آن با لغات whirl pool و hot tube یاد می شود ، در بین عموم مردم فارسی زبان ، به همان کلمه جکوزی رایج است و معادل فارسی خاصی را برای آن نمی توان در نظر گرفت.
حوض آب چرخان یا وان آب گرم چرخان ترجمه این لغت لاتین است ، البته هرگز در بین فروشندگان و خریداران شنیده نمی شود که جکوزی خانگی را با این نام ها بخوانند.

تاریخچه ساخت جکوزی خانگی

ایده ساخت جکوزی خانگی اولین بار در دهه 1950 میلادی مطرح گردید ، زمانی که برادران جکوزی اولین کابین سرپوشیده هواپیما را در کالیفرنیا طراحی نمودند.
این براداران خوش فکر ، برای درمان بیماران روماتیسمی و افرادی که از مشکلات ستون فقرات ، کمر و پا رنج می بردند ، به این نتیجه رسیدند که چنین اشخاصی می توانند در داخل یک محفظه مثل کابینی که ساخته بودند ، قرار بگیرند و آب گرم پُرفشار درد آن ها را تسکین دهد.
از این رو پمپی را طراحی کردند که کوچک و قابل حمل بود. در سال 1968 این اختراع توسط Roy Jacuzzi کامل تر شد و برای نخستین بار سیستم حمام با آب تحت فشار روانه بازار گشت و در دسترس مردم قرار گرفت.
Roy Jacuzzi ، اسم این وسیله درمانی را به نام خود و خاندانش ، جکوزی قرار داد.

نحوه عملکرد جکوزی خانگی

به منظور برطرف شدن خستگی ، ماساژ درمانی و رفع درد در مفاصل ، عضلات و استخوان ها از محیط بسته ای می توان استفاده نمود که آب موجود در آن با فشار زیاد توسط پمپ های قوی که تعبیه شده است از طریق لوله به داخل آن فضا منتقل می گردد.

جکوزی خانگی

ابعاد جکوزی

جکوزی از نظر گنجایش به دو گروه تک نفره و چند نفره تقسیم بندی می شود:

جکوزی خانگی یک نفره

جکوزی خانگی تک نفره همان طور که از نام آن پیداست ، همانند وان حمام است و برای تأمین فشار مورد نیاز جت ها از یک پمپ کوچک استفاده می گردد. بدنه اصلی آن معمولاً از جنس فایبرگلاس است در بخش حمام یا در قسمتی از اتاق خواب نصب شده و بعد از هر بار مصرف باید آب تخلیه گردد.

جکوزی خانگی

جکوزی چند نفره

جکوزی های چند نفره که به صورت تعداد زوج دسته بندی می شوند ، شامل جکوزی هایی با ظرفیت 2 ، 4 ، 6 ، 8 و 12 نفره هستند که بسته به نیاز دارای ابعاد متفاوتی می باشند. از جکوزی های چند نفر عموماً در داخل خانه استفاده نمی گردد و این نوع مدل ها برای استخرهای شنا ، ساختمان های چند واحدی و برج ها به کار گرفته می شود.
برای استفاده از آن داخل حوضچه را از آب پر می کنند و توسط جت‌ها از اطراف با فشار معین آب گرم به داخل دمیده می‌شود.
اجزای سیستم تصفیه جکوزی های چند نفره همان تجهیزات استخرهای کوچک می باشد.
پمپ تصفیه در این سیستم مانند پمپ تصفیه استخر آب را از کف گرفته و پس از عبور از صافی اولیه به سمت صافی های اصلی هدایت می کند.

البته جکوزی های خانگی دو نفره ، همچون جکوزی تک نفره در داخل خانه نصب شده و برای استفاده زوج ها به کار گرفته می شود.

انواع وان جکوزی خانگی

  • وان جکوزی پیش ساخته (آماده)
  • وان جکوزی در محل کار گذاشته شده

جکوزی چند نفره ، در زمان ساخت ساختمان در محل موردنظر کارگذاری می شود و برای ساکنین قابل بهره برداری می باشد ، اما وان جکوزی های پیش ساخته یا آماده که به صورت بادی یا سرامیکی در بازار موجود می باشند ، توسط مالک خریداری شده و در حمام یا اتاق خواب وی نصب می گردد. نوع بادی از نمونه سرامیکی آن ارزان قیمت تر است ، سبک و قابل حمل می باشد.

جکوزی های خانگی مدرن

جکوزی های مدرن امروزی دارای تجهیزات و امکاناتی مانند ماساژور ، سیستم تزریق گاز اُزن به منظور استرلیزه کردن آب، چراغ‌های زیر آب ، چراغ‌های پس‌زمینه ، صفحات ال ای دی ، رادیو ، اسپیکر ضدآب ، صفحه کنترل کامپیوتری ، ریموت کنترل و بالشتک زیر سری می‌باشند.

وان جکوزی خانگی را به صورت دوره ای ضدعفونی نمایید.

توصیه می شود جکوزی های مکان های عمومی همچون استخرها ، برحسب تعداد دفعات افراد استفاده کننده ضدعفونی شوند. جکوزی خانگی نیز نه به تعداد دفعات جکوزی عمومی ، اما بهتر است به صورت دوره ای نظافت و ضدعفونی گردد.
« کلر » معمولاً در ضدعفونی کردن استخرها به کار می رود و « بُرم » در دماهای بالاتر کارایی بهتری دارد ، لذا در ضدعفونی نمودن جکوزی ها می توان از آن بهره گرفت.
از دیگر انواع کلر مایع می توان به « هیپوکلریت لیتیم» اشاره نمود که قابلیت انحلال پذیری بالایی در آب دارد و خاصیت خورندگی سطوح را نداشته ، بنابراین می تواند انتخاب مناسبی باشد.

مزیت های استفاده از جکوزی خانگی یا عمومی

همان طور که از دیرباز استفاده از چشمه های آب گرم طبیعی برای رفع دردهای مزمن توسط مردمان آن زمان رایج بود و نتیجه خوبی را نیز دربرداشت ، امروزه هم تأثیرات استفاده از آب گرم بر هیچکس پوشیده نیست و تا حدود زیادی می تواند مشکلات روماتیسمی را درمان نماید.
گرما گردش خون را افزایش می دهد ، منافذ سطحی پوست باز شده و موجب می شود تا مواد زائد از بدن خارج گردند. آب گرم می تواند باعث کاهش التهاب گردیده و دردهای مزمن مفصلی را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.
استفاده از آب گرم به نوعی می تواند عمل ریلکسیشن را انجام دهد و سبب می گردد تا عضلات شُل شده و احساس خستگی ، گرفتگی و کوفتگی به در رفته و فرد پس از خارج شدن از جکوزی احساس سبکی و آرامش نماید.

توجه : در صورتی که بر اثر ضربه ؛ مفاصل ، عضلات و اندام هایتان صدمه دیده است ، قرار گرفتن در جکوزی می تواند اوضاع را بدتر نموده و درد در آن ناحیه را بیشتر نماید ، زیرا رسیدن گرما به نواحی آسیب دیده می تواند نتیجه عکس به همراه داشته باشد. در چنین مواردی حتماً با پزشک خود مشورت نموده و در صورت صلاح دید او ، از جکوزی استفاده نمایید.

تجهیزات بهداشتی ژیمان

از الویت های کارشناسان ارشد ژیمان ، احترام به حقوق مصرف کنندگان گرامی می باشد و مشتری مداری جزء خط مشی های شرکت نام برده می باشد.
احترام به حقوق مصرف کننده تنها با ارائه محصولات با بالاترین سطح کیفی امکان پذیر خواهد شد و خداوند را شاکریم که توانسته ایم این امر مهم را میسر سازیم.

شیرآلات DANIEL  ، وان و جکوزی  ،  چینی آلات bathco ، آن طور که مورد انتظارتان است ، می توانند زینت بخش حمام و سرویس بهداشتی خانه شما باشند.

« شیرآلات خارجی ژیمان ؛ نماینده رسمی و انحصاری Daniel ایتالیا و bathco اسپانیا در ایران »