از جمله قسمت هایی که هنر ویکتوریایی می تواند جلوه آن را چندین برابر نماید و شکوه سلطنتی به آن ببخشد ، حمام می باشد. آشنایی با تجهیزات به کار رفته در سبک حمام ویکتوریایی ، فرق تمایز آن با سایر سبک ها می باشد.
اگر علاقمند به اجرای سبک های کلاسیک از جمله سبک ویکتوریایی هستید ، مطالعه ادامه این مطلب را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

سبک دکوراسیون ویکتوریایی | حمام ویکتوریایی چیست؟

یکی از سبک های دکوراسیون که به شدت در دهه نود میلادی مورد استقبال قرار گرفت ، سبک ویکتوریایی یا ویکتورین بود که هرکس با دیدن این دکوراسیون ، تجمل و اوج شکوه زیبایی را در آن مشاهده می نمود. نام این سبک از ملکه ویکتوریا که در قرن 19 در بریتانیا می زیسته است ، برگرفته شده است. این نوع دکوراسیون در سال های 1820 تا 1900 میلادی در انگلستان و امریکا به شدت رواج داشت و اغلب خانه های لوکس آن دوران از این نوع دکوراسیون بهره می بردند.

اغلب اشرافیان انگلستان و خانواده های سلطنتی معتقد بودند ، استفاده از این سبک می تواند بر اعتبار خانه شان بیفزاید و همین سبب می شد تا هزینه های هنگفتی بابت اجرای این دکوراسیون بپردازند.

بازرگانان بریتانیا این سبک اصیل انگلیسی را به سایر نقاط جهان بردند و مکتب هنر ویکتوریایی در بین سایر ملت ها نیز رواج پیدا نمود. از این رو دکوراسیون ویکتوریایی را می توان سبک معماری اشرافی نامید. طلاکوب بودن تجهیزات به کار رفته در حمام ، بارزترین ویژگی سبک ویکتورین می باشد.

حمام ویکتوریایی

حمام به سبک ویکتوریایی

با توجه به اینکه دوران سلطنت ملکه ویکتوریا به پایان رسیده است ، اما در قرن 21 هنوز هم شاهد دکورپردازی به این سبک شاهانه می باشیم. طراحان داخلی ، دکوراسیون حمام را به گونه ای دیزاین بندی می نمایند که برازنده خانه‌های بزرگ عصر ویکتوریا باشد. چندین المان باید در کنار یکدیگر قرار گیرد تا حمام ساده به حمام ویکتوریایی مبدل گردد.

تک تک اجزای به کار رفته در حمام ویکتوریایی باید به گونه ای منحصر به فرد باشند که تداعی گر خاص بودن حمام شوند.

بررسی تجهیزات بهداشتی به کار رفته در حمام ویکتوریایی

  • وان های سرامیکی با پایه های ظریف طلایی رنگ
  • شیرآلات کلاسیک
  • روشویی پایه دار
  • آینه های منبت کاری شده
  • نشیمن گاه های مبله
  • لوستر (عموماً طلایی رنگ)
  • اکسسوری های سطلنتی طلایی یا برنزی
  • پرده
  • کاغذ دیواری و کف پوش چوبی

وان های ویکتوریایی

وان های سرامیکی به کار رفته در حمام ویکتوریایی دارای طراحی خاصی هستند که از نظر ظاهری کاملاً با وان های معمولی متفاوت می باشند. این نوع وان حمام ، دارای پایه های ظریف به رنگ های طلایی ، مسی یا نقره ای هستند که فرم کشیدگی آن ، یادآور تسلط و چیرگی فرمانروایان عصر ملکه ویکتوریا می باشد.

حمام ویکتوریایی

شیرآلات کلاسیک

استفاده از شیرآلات خاص که در حمام خانه های عموم مردم دیده نشود ، وجه تمایز حمام ویکتوریایی با سایر حمام ها می باشد. این نوع شیرآلات به صورت تلفن های کلاسیک که در دوران گذشته استفاده می شد ، می باشند. طلایی بودن می تواند بر جلال و زیبایی آن بیفزاید.

حمام ویکتوریایی

روشویی های پایه دار

یک روشویی پایه‌دار به شکل مستطیل یا گرد، با پایه‌ای چینی یا فلزی که به دیوار چسبیده باشد، می تواند نماد حمام ویکتوریایی باشد.

آینه های منبت کاری

استفاده از آینه های بزرگ از مهم ترین فاکتورهای این طراحی می باشد که منبت کاری ظریف دورتادور قاب آن ها می تواند جاه و جبروت را بیشتر به رخ بیننده بکشاند.

نشیمن گاه های مبله

استفاده از مبلمان در حمام برای زمان استراحت ، یک ایده شاهانه می باشد که در خانه های سلطنتی دوران ملکه ویکتوریا زیاد از آن بهره گرفته می شده است. می توان گفت استفاده از نیمکت‌های طلایی با رویه پرزدار یادآور بزرگی فضای حمام می باشد که این فقط در خانه های افراد خاص آن زمان قابل مشاهده بوده است.

لوستر و اکسسوری های سلطنتی

استفاده از لوستر در حمام می تواند نشانگر عظمت و وقار مکان مورد نظر باشد. البته در زمان ویکتوریا شمع جایگزین لامپ های امروزی بوده است به همین ترتیب استفاده از شمع درخشش و شیک بودن خاصی را به حمام های امروزی خواهد بخشید. همچنین وسایل و اکسسوری‌ های حمام ویکتوریایی اصیل به برنج و فلزاتی طلایی متمایل است. وسایلی پر نقش و نگار با حکاکی‌ و منبت‌کاری‌هایی از گیاهان و حیوانات ، که حال و هوایی کاملاً لوکس و تجملی به حمام می‌دهد.

پرده در حمام ویکتوریایی

به کار گیری تورهای سفید بلند که از سقف آویزان می شوند ، نمادی از قصرها و کاخ هایی با سقف های مرتفع هستند و استفاده از آن در حمام نشانگر سبک ویکتوریایی می باشد.

کاغذ دیواری به جای رنگ آمیزی دیوارها در حمام ویکتوریایی

هرچند در عصر ویکتوریا از دیوارکوب‌های پارچه‌ای برای مزین نمودن دیوارهای حمام استفاده می شده است که از لحاظ جنس پارچه بسیار نفیس و گران بها و عموماً به رنگ های تیره همچون سبز یشمی، زرد کهربایی ، قهوه ای تیره و زرشکی بوده اند.
امروزه با جایگزین کردن کاغذ دیواری‌هایی با رنگ های فوق الذکر و نقوش خاص ، می‌توان حمام به سبک ویکتوریایی را بازسازی نمود. از این رو کاغذ دیواری را می توان از مشخصات سبک ویکتورین است.

حمام ویکتوریایی

حمام ویکتوریایی

کف پوش حمام ویکتوریایی

در زمان ویکتوریا از چوب به عنوان کف پوش متداول آن زمان استفاده می شد. این چوب ها با حکاکی های ظریف مزین می شدند و معمولاً تیره رنگ بودند.
البته در حال حاضر ممکن است استفاده از چوب در کف حمام خیلی مرسوم نباشد ، از این رو کاشی یا سنگ های مرمرین به رنگ کرم و قهوه ای که به نوعی رنگ چوب به حساب می آیند می توانند جایگزین مناسبی برای چوب دوران ویکتورین باشند.

حمام ویکتوریایی

آیا تلفیق سبک مدرن و ویکتوریا به همان اندازه حمام های عصر ویکتورین زیبا می باشد؟

امروزه با تلفیق سبک ویکتوریایی و سبک مدرن ، حمام هایی طراحی می شوند که هم یادآور مدرنیزاسیون قرن 21 می باشند و هم شکوه حمام های دوران ویکتوریا را یادآور می شوند. برای مدرن شدن این نوع حمام کلاسیک ، از رنگ طلایی می کاهند و از رنگ های مشکی ، نقره ای یا سفید استفاده می نمایند. این کار کاملاً بسته به سلیقه شخصی شما دارد و می توانید برای حمام خود از یک سبک یا تلفیقی از هر دو سبک استفاده نمایید.

حمام ویکتوریایی

محصولات لاکچری ساختمانی ژیمان | طراحی حمام ویکتوریایی

ژیمان برای هر نوع سبکی که در خانه های لوکس به کار می رود ، تجهیزات بهداشتی مخصوص به آن را عرضه می دارد. شیرآلات خارجی دنیل با متریال درجه یک ، وان حمام سبک ویکتورین با کیفیت عالی و چینی آلات بهداشتی bathco از جمله محصولات قابل استفاده در این سبک کلاسیک می باشد.