اغلب افراد در تابستان برنامه ورزشی منظمی را برای خود تنظیم می کنند اما با سرد شدن تدریجی هوا، این برنامه نامنظم و گاهاً ادامه پیدا نمی کند. اگر شما هم جزء آن گروه هستید که فعالیت های ورزشی در تابستان را با جدیت دنبال می کنید اما آن را در فصول سرد کنار می گذارید، باید گفت نتیجه ایده آلی را به دست نخواهید آورد.
بدین ترتیب وقتی هوا دوباره گرم شود، احساس می کنید به حالت اول برگشته اید! برای حل این مشکل، می توانید از جکوزی خانگی استفاده کنید. خوشبختانه، وان آب گرم بهترین راه برای آماده ماندن بدن شما در پاییز و زمستان و در عین حال حفظ تناسب اندام است! جالب است بدانید سال ها پیش، فواید استفاده از وان آب گرم برای تناسب اندام به اثبات رسیده است.

فواید استفاده از وان آب گرم

هریک از افراد بدون در نظر گرفتن سن و چابکی می توانند از ورزش کردن در آب بهره مند شوند. از جمله فواید استفاده از وان آب گرم علاوه بر کمک به تناسب اندام می توان به سلامت روح و جسم اشاره نمود.

راهنمای ورزش با جکوزی – مناسب برای فصل پاییز و زمستان

چهار تمرین کالیستنیکی ذیل را می‌توانید در وان آب گرم خود انجام دهید. اجازه بدهید آب در حال چرخش، عضلات شما را آرام کند و به چالش بکشد.

هل دادن انگشتان پا: برای تقویت عضلات ساق پا

انگشتان پای خود را به کف وان فشار دهید و یکی از ساق پاهای خود را خم کنید. با نگه داشتن موقعیت برای چند ثانیه شروع کنید و 3-5 بار تکرار کنید. با سرعت خود، می توانید تا 10 تا 15 ثانیه این موقعیت را حفظ کنید.

فواید استفاده از وان آب گرم

ضربات دوچرخه: فواید استفاده از وان آب گرم برای تقویت شکم و پاها 

خود را محکم روی لبه صندلی جکوزی قرار دهید و برای حمایت دستان خود را برروی لبه نزدیک آن نگه دارید. هر دو پای خود را از آب بیرون بیاورید و به سرعت دوچرخه سواری کنید، به گونه ای که سوار دوچرخه ای نامرئی هستید. با سه ست 30 ثانیه ای شروع نمایید. همانطور که قدرت پاها و استقامت قلبی عروقی را افزایش می دهید، می توانید تعداد ست ها را بیشتر کنید!

استفاده از دمبل: برای تقویت ساعد و بازوها

صاف روی صندلی بنشینید و تعادل خود را به دست آورید. هر دو بازو را مستقیماً در مقابل خود نگه دارید، در حالی که کف دست ها به سمت پایین باشد. به سرعت دست های خود را روی یکدیگر ضربدری کنید و به طور متناوب دست های خود را بر روی دیگری قرار دهید. سه ست را هر کدام تقریباً 30 ثانیه انجام دهید و با افزایش قدرت خود به مرور زمان، تعداد دفعات را بیشتر کنید. برای تشدید بیشتر این تمرین، آن را با دمبل های کوچک نیز امتحان کنید.

اکستنشن ساق پا: برای تقویت پاها 

روی صندلی بنشینید و به کمک دستان خود، موقعیت نشیمنگاه خود را تثبیت کنید. پاهای خود را دراز نمایید و چند نفس عمیق با شکم بکشید و به آرامی آن ها را تا جایی که راحت و در عین حال چالش برانگیز است از هم باز نمایید. طی انجام این حرکت سعی کنید کمر خود را خم ننمایید. این وضعیت را به مدت 30 ثانیه نگه دارید و این کار را برای 3-5 ست تکرار کنید.

فواید استفاده از وان آب گرم برای کاهش استرس روزانه

وان آب گرم وسیله مناسبی برای کاهش استرس در برنامه روزانه شماست. مطالعات نشان داده اند که غوطه ور شدن در آب گرم تا دمای 102 درجه فارنهایت، بدن شما را در حالت آرامش عمیق قرار می دهد.

برای تسکین تنش فیزیکی، آب تا 90 درصد وزن کل بدن شما را پشتیبانی می کند. استرس را از مفاصل و ماهیچه ها کاهش می دهد و باعث می شود احساس بی وزنی کنید. در همین حال، ماساژ FlexJets به کاهش هورمون‌های استرس کمک می‌کند و باعث ترشح طبیعی اندورفین‌ها می‌شود که بالابرنده خلق و خو هستند. جکوزی ها نه تنها سرگرم کننده و لذت بخش هستند، بلکه می توانند به شما کمک کنند تا از طریق آرامش، زندگی شادتر و دلپذیرتری داشته باشید.

برای کسب نتیجه بهتر از آب درمانی می توانید از روش های مدیتیشن نیز استفاده کنید. با این کار، واکنش های اضافی سیستم عصبی خود را کاهش می دهید و به آرام کردن ذهن خود کمک زیادی می نمایید.

آیا واقعا اجرای تمرینات ورزشی در جکوزی مفید است؟

ممکن است تصور کنید جکوزی تنها مکانی برای سکون و آرامش است و درباره انجام تمرینات ورزشی در آن به شک بیفتید. باید گفت تحقیقات خلاف این را نشان می دهد.

در واقع، آب ماهیچه هایی را که کمتر در خشکی درگیر می شوند را به چالش می کشد. همچنین، اثرات گرانش را کاهش می دهد و می توانید مفاصل خود را با دامنه حرکتی وسیع تری به حرکت درآورید.

آب وان گرم انعطاف پذیری بدن شما را بهبود می بخشد. حتی برای ریه‌ها نیز سودمند است، زیرا فشار آب باعث می‌شود آن ها قوی تر از زمانی که داخل آب نیستید، کار کنند. توصیه می شود این تمرینات را خودتان امتحان کنید!

توجه : در صورتی که دچار بیماری های قلبی – عروقی و آسم هستید، حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

توجه : اگر به شکل حرفه ای، ورزش را دنبال می کنید، با دستور مربی بدنساز خود می توانید حرکات سنگین تر را با تجهیزات بیشتری انجام دهید.

ورزش در آب

عرضه انواع جکوزی جدید و به روز 

شرکت ژیمان ، بهترین و به روزترین مدل های جکوزی خانگی را ارائه می دهد. این محصولات در ابعاد و ظرفیت های متفاوتی عرضه می گردند.

جهت مشاهده کلیه مدل های « وان جکوزی خارجی » و « وان حمام خارجی » به صفحات آن مراجعه نمایید.