ساختمان ۱۱۱ ، از پروژه های معروف معماری معاصر است که در خیابان ۱۱۱ مهرشهر کرج واقع شده است. ساختمان ۱۱۱ به طور قطع یک فرصت مناسب برای تغییر ساختارهای نامناسب موجود شهری و معرفی الگویی بهتر با توجه به تراکم ساختمان و جمعیت منطقه مهرشهر می باشد. پروژه خیابان ۱۱۱ به عنوان یک فرصت برای تغییر شیوه های نامناسب ساختمان سازی است و در آن سعی شده تا با ادغام و هم نشینی مناسب تر توده بنا با محیط سبز اطراف الگوی بهتری برای ساختمان های مشابه تعریف شود.

مشخصات پروژه

نام پروژه: ساختمان ۱۱۱

موقعیت: مهرشهر، استان البرز، ایران

شرکت مشاور: مهندسین مشاور نگین شهر آینده

طراح: علی نقوی نمینی

تیم طراحی: امیر لکپور، میلاد انصافیان، عطیه اکرمی، شیرین مشیری، خورشید مظاهری، شهداد بادیه نشین، منصور نقدی، جواد ناصری، مرضیه مهرپور

تاریخ ساخت: ۱۳۹۴-۱۳۹۶

مساحت زمین: ۱۸۰۰ مترمربع

مساحت ساخته شده: ۲۸۸۰ مترمربع

نوع: مسکونی

شرکت سازنده: گروه سپنتا

کارفرما: بهزاد منادی زاده

جایزه: رتبه دوم مشترک جایزه معمار در گروه ساختمان های مسکونی آپارتمانی، برگزارکننده مجله معمار، ۱۳۹۶

 

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111ایده ساخت

ایده ساخت پروژه مسکونی خیابان ۱۱۱ ، حول توسعه و حفظ محور سبز و ارائه الگوی جدیدی برای زندگی دوستانه با طبیعت شکل گرفت.

خانه های مهرشهر ویژگی های منحصر به فردی دارند که ایده ساخت پروژه ساختمان ۱۱۱ را امکان پذیرتر می کرد. به طور مثال:

  • ارتباط مستقیم خانه با فضای باز و سبز و توجه به زندگی در فضای باز و باغ
  • وجود استقلال فضایی و حفظ حریم در واحدهای مسکونی همجوار
  • امکان داشتن تنوع فضایی در خانه
  • طراحی فضای جمعی جهت افزایش تعاملات اجتماعی

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111 پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111 پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111 پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111 پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111
پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111

 

روند طراحی

خیابان ۱۱۱ مهرشهر یکی از خیابان های سرسبز اصلی برای ورود به منطقه است و به عنوان یک شبکه اصلی به داخل مجموعه وارد می شود.

فضای سبز و باغ های زیبا از ایام قدیم در مهرشهر بوده است و هر زمینی که اکنون برای ساخت و ساز واگذار می شود، احتمال بسیار قوی دارای درختان کهنسال و فضای سبز می باشد. در این پروژه ایده اصلی بر آن بود که تا حد امکان ساختمان به گونه ای جایگذاری و طراحی شود تا کمترین آسیب به درختان و پوشش گیاهی داخل زمین وارد گردد و این موضوع در روند طراحی یکی از عوامل اصلی به شمار می آمد.

علاوه بر این مسئله، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در روند طراحی، اهمیت به دید و نور آپارتمان ها بود. در این مورد تحلیل ها و پژوهش هایی انجام شد. وجود ساختمانی ۱۰ طبقه در جنوب پروژه مانع از دید کافی برای آپارتمان ها بود به همین علت تصمیم برآن شد تا جبهه جنوبی ساختمان یا به عبارت دیگر آپارتمان های جنوبی با چرخش ۲۰ درجه نسبت به پوشش گیاهی شهری قرار گیرند تا واحدها، دید کافی در جنوب را داشته باشند. نتیجه این چرخش پلان، به وجود آمدن تراس های مثلثی شکل در نما شده است.

چرخش آپارتمان های جنوبی، علاوه بر حل کردن مسئله دید، امکان تامین نور و منظر مستقیم آپارتمان های شمالی مجموعه را نیز فراهم آورده است. این آپارتمان ها با اینکه در قسمت شمالی زمین پروژه واقع شده اند ولی هم به خیابان اصلی و پوشش گیاهی شهری دید مستقیم دارند. همچنین با باز شدن جبهه جنوبی آن ها، امکان تابش و نفوذ مستقیم نور آفتاب به داخل واحدها فراهم شده است.

فضای داخلی ساختمان ۱۱۱

در فضای داخلی آپارتمان سعی شده است با بهره گیری از نظام دسترسی فضاهای مختلف به یکدیگر، فضای زندگی را انعطاف پذیر کنند. آشپزخانه در مرکز ثقل پلان واقع شده است و فضاهای عمومی و خصوصی دیگر به دور مرکز پراکنده شده اند.

 

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111

پروژه های معروف معماری معاصر ؛ ساختمان 111

پروژه های معروف معماری معاصر ایران را می توانید در سایت شرکت ژیمان ببینید.