در سال های گذشته اغلب شیرهای روشویی تنها به یک شکل دیده می شدند: شیرهای علمک دار با دو سرپیچ قرمز و آبی که معرف آب گرم و سرد بودند و طراحی ظاهری آن ها در کارخانجات مختلف تفاوت چندانی با یکدیگر نداشتند. ولی در حال حاضر اگر سری به فروشگاه های تجهیزات بهداشتی ساختمانی بزنید ، آنقدر با تنوع مدل های شیر روشویی مواجه خواهید شد که انتخاب را برای شما سخت و پیچیده خواهد نمود. علاوه بر زیبایی ظاهری و تنوع رنگ شیرآلات ، هریک دارای کاربردهای مختلفی هستند که بسته به نوع آلیاژ شیرآلات و متریالی که در آن ها به کار گرفته شده است ، قیمت های متفاوتی را هم به خود اختصاص داده اند.

راهنمای خرید شیر روشویی

برای داشتن یک سرویس بهداشتی شیک و لاکچری باید تجهیزات سرویس بهداشتی هم به روز و منحصر به فرد باشند. در متن ذیل ، مدل های مختلف شیر روشویی را به شما معرفی می نماییم و به مقایسه آن ها می پردازیم. ژیمان را در ادامه مطلب همراهی بفرمایید!

بررسی انواع شیرآلات بهداشتی قبل از خرید

شیر روشویی کلاسیک

اگر سینک روشویی دارای دو مجرا یا روزنه است ، مناسب ترین انتخاب می تواند شیرآلات پیچی کلاسیک باشد. کنترل آب سرد و گرم در این نوع از شیرهای روشویی به وسیله دو دستگیره پیچی انجام می گیرد و جریان نهایی آب از یک علمک خارج می گردد. استفاده از شیرآلات پیچی هدر رفت آب را به همراه خواهد داشت و این از ایرادات بزرگ این نوع از شیرها به شمار می رود ، حتی افرادی که کاملاً مراقبند تا آب اصراف نشود ، هم در هنگام باز و بسته نمودن پیچ ها تا رسیدن به فشار آب دلخواه و درجه حرارت مناسب ، قادر نخواهند بود تا جلوی اسراف آب را بگیرند.

شیر روشویی

شیر روشویی

شیر آلات اهرمی

در صورتی که برای سینک یا کاسه روشویی تنها یک روزنه و مجرا در نظر گرفته شده باشد ، شیر اهرمی انتخاب خوبی برای تکمیل دکوراسیون سرویس بهداشتی شما خواهد بود. در این نوع شیرآلات ، فشار و دمای آب توسط یک دسته اهرمی کنترل می شود که به جهت های بالا ، پایین ، راست و چپ تغییر موقعیت می دهد.

از جمله مزایای شیرآلات اهرمی ؛ تنظیم آسان فشار و دمای جریان خروجی آب تنها با یک حرکت دست می باشد. صرفه جویی در مصرف آب (عدم چکه کردن آب نسبت به مدل کلاسیک که ممکن است بر اثر شل شدن واشر آن، قطرات زیادی از آب به هدر روند) از دیگر ویژگی های مثبت این نوع شیرآلات است. امروزه شیرهای روشویی اهرمی در مدل های متنوع و به رنگ های متفاوت در بازار وجود دارند و به دلیل قیمت های مناسب استقبال زیادی از آن ها شده است.

شیر روشویی

شیر روشویی

شیرآلات پایه بلند

در صورتی که سینک ، فانتزی است و شیر روشویی باید در کنار سینک و یا بر روی کابینت زیر سینک نصب شود، شیرآلات پایه بلند ، بهترین انتخاب هستند. مهم ترین نکته در زمان خرید این نوع از شیرآلات داشتن اطلاعات کافی از نوع و ارتفاع سینک، ابعاد و محل قرار گرفتن دسته اهرمی آن ها می باشد.

ابعاد شیرآلات باید نسبت به ابعاد سینک متناسب باشند. اگر قفسه ای بالای روشویی شما نصب است از ارتفاع شیر روشویی اطمینان حاصل کنید تا به قفسه برخورد نکند. همچنین فاصله دیوار تا شیرآلات را در نظر بگیرید تا با خرید شیر روشویی ای بیش از حد بزرگ با مشکل باز و بسته کردن شیر آب روبرو نشوید. زاویه مناسب پاشش آب از آبریز به نسبت سینک نیز بسیار اهمیت دارد چرا که در صورت متناسب نبودن، آب از سینک به بیرون پاشیده شود. علاوه بر این، به ابعاد دسته اهرمی، ارتفاع و طول آبریز روشویی توجه کنید تا متناسب با سلیقه و نیاز شما باشد. (لازم به ذکر است بیشتر این نوع از شیرآلات برای محیط آشپزخانه کاربرد دارند)

شیرآلات سنسوردار (چشمی)

سنسور یا حس گر یک تکنولوژی نوین است که استفاده از آن در شیرآلات می تواند در صرفه جویی آب بازدهی 100 درصدی را داشته باشد. افراد زیادی هستند که در هنگام مسواک زدن یا شستن دست ها شیر آب را نمی بندند ، از این رو میزان زیادی از آب بدون استفاده از آن به هدر خواهد رفت. این نوع از شیرآلات ، دارای حسگرهایی هستند که با نزدیک شدن دست ها به آن (بدون نیاز به تماس فیزیکی) جریان آب برقرار می شود و زمانی که دست ها از سنسورها فاصله می گیرند ، جریان آب قطع می شود.

شیرآلات هوشمند به روزترین نوع شیرآلات می باشند و معمولاً با برق کار می کنند اما باتری تعبیه شده در آن ها جلوی از کار افتادن شیر در زمان قطع برق می گیرد. مدل های چشمی خصوصاً برای بیمارستان ها و سرویس های بهداشتی عمومی می تواند بهترین انتخاب باشد تا علاوه بر جلوگیری از هدررفت آب از انتقال آلودگی نیز ممانعت به عمل آورد.

بیشتر بخوانید: شیر آلات هوشمند چیست و در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

شیر روشویی

شیر روشویی لمسی

نحوه عملکرد آن به گونه ای است که به به جای باز و بسته کردن شیر روشویی به وسیله دسته اهرمی، کوچکترین تماس فیزیکی با بدنه یا قسمت خاصی از آن ، جریان آب را قطع و وصل می نماید. این مدل برای زمانی مناسب است که دست کاربر آلوده می باشد و تنها یک تماس پشت دست او کافی است تا جریان آب برقرار شود. در این نوع شیرآلات نیز هنچون نمونه سنسوردار ، میزان هدر رفت آب صفر درصد می باشد.

شیرآلات خارجی ژیمان

هرچقدر هم که خاص پسند باشید یا خیال پرداز و به دنبال یک خانه لوکس رویایی باشید ، ژیمان می تواند بهترین همراه برای تحقق بخشیدن به رویاهایتان باشد. دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام شما قطعاً خاص ترین خواهد بود ، زیرا زیبایی و کیفیت در کنار یکدیگر معنا خواهند داشت!

برای دیدن مدل های بیشتر شیرآلات خارجی دنیل و  روشویی های ساده bathco و روشویی های طرح دار bathco ، کافی است بر روی لینک آن کلیک نمایید و با محصولات و تجهیزات بهداشتی متفاوت ژیمان آشنا شوید.

بیشتر بخوانید : طراحی روشویی لوکس در فضاهایی غیر از سرویس های بهداشتی

شیر روشویی

شیر روشویی