سرویس بهداشتی استاندارد نیازمند طراحی است خواه فضا باز (محوطه و فضای بدون سقف) باشد، خواه فضا نیمه باز (تراس ها و فضایی که حداقل یک وجه آن به فضای آزاد متصل است) و خواه فضا بسته (اتاق ها- آشپزخانه- سرویس بهداشتی و…) باشد. طراحی فضا به ما در درک بهتر و بهره مندی بهتر از فضا کمک می کند و هر چه کیفیت طراحی و ظرافت های آن بیشتر و هنرمندانه تر باشد برای استفاده کنندگان آن، مطلوبیت بیشتری دارد. وان و جکوزی مناسب انتخاب کنید. سرویس بهداشتی استاندارد

 

پدیده طراحی همانند یک نمودار دوسویه عمل می کند که یک سوی آن مباحث هنری و زیبایی و حسی طراحی است و یک سوی دیگر مباحث فنی و عملکردی و منطقی آن، در نتیجه خروجی و نتیجه این طراحی بستگی به جنس عوامل موثر در فضا و سلیقه و تفکرات طراح یا معمار دائما بر روی این نمودار طراحی سیال است و در نتیجه طراحی فضاها یک پدیده طیفی و کیفی است- نه کمی ، مثلا امکان دارد طرحی زیبا باشد اما عملکردی نباشد یعنی پس از ساخت و در زمان بهره برداری از فضا، کیفیت مطلوبی را به مصرف کننده منتقل نمی کند یا برعکس.

 

جنس فضاها متفاوت است و در نتیجه نگرش و ملاحظات خاص خود را نیاز دارد. در فضاهایی خدماتی به طور کلی جنبه عملکردی از جنبه حسی و هنری مشخص تر است. مانند: آشپزخانه-حمام- توالت ها و… . سرویس های بهداشتی جز دسته فضاهای خدماتی است و درنتیجه وزنه عملکردی بودن بر حسی و هنری بودن غالب است. البته این موضوع به هیچ وجه به این معنا نیست که در طراحی این فضاها مبانی زیباشناسی و هنری لحاظ نمی شود. بلکه می توان طراحی این فضا را، به مولفه های اصلی و فرعی تقسیم بندی نمود.

طراحی سرویس بهداشتی استاندارد چه مولفه هایی دارد

  • مولفه های موثر در طراحی سرویس بهداشتی استاندارد:

  • مولفه های اصلی سرویس بهداشتی استاندارد

  1. ابعاد طولی، عرضی و ارتفاعی فضا
  2. نقشه تاسیسات و جانمایی زیر ساخت های تاسیساتی مانند: لوله کشی آب و فاضلاب تمیز و فاضلاب کثیف
  3. نقشه برق و سیم کشی فضا: امکان نصب نور  سقفی اصلی(گسترده) – نور فرعی نقطه ای  و نواری(دیواری-بالا تاب- پایین تاب)

 

  • مولفه های فرعی سرویس بهداشتی استاندارد

  1. ابعاد، اندازه، فرم و رنگ: شیرآلات بهداشتی ، توالت فرنگی ، توالت ایرانی و آیینه و روشویی و کانتر روشویی
  2. ابعاد، اندازه، فرم، رنگ، بافت پوشش کف و دیوار های سرویس های بهداشتی مانند: کاشی، سنگ، سیمان و بتن و….
  3. چیدمان و هارمونی(رنگی، فرمی و جنس) بین دو دسته فوق
  4. موقعیت یا محل، رنگ و میزان تابش نور(لوکس نور) در فضا

طراحی سرویس بهداشتی استاندارد چه مولفه هایی دارد

اکنون با شناخت مولفه های بالا می خواهیم یک سرویس بهداشتی استاندارد را طراحی کنیم.

 

جانمایی:

اولین کار جانمایی صحیح توالت فرنگی، توالت ایرانی ، روشویی ، دوش و وان و جکوزی یا وان جکوزی با توجه به نقشه تاسیسات و برق است. توجه به نکات زیر توصیه می شود:

جهت قرار گیری توالت فرنگی و توالت ایرانی ، خلاف جهت قلبه باشد. (توصیه دینی-اسلامی)

فاصله جانبی مجاز توالت فرهنگی و ایرانی نسبت به دیوار و نسبت به هم رعایت شود. (توصیه عملکردی)

برای سهولت استفاده از شیر آفتابه ای، فاصله مجاز شیر آفتابه ای با توالت ایرانی و توالت فرنگی را رعایت کنید. (توصیه عملکردی-بهداشتی)

برای جلوگیری از برخورد با روشویی یا کانتر روشویی در حین استفاده از توالت های ایرانی و فرنگی، رعایت جهت، فاصله و اندازه روشویی و سنگ توالت ایرانی و فرنگی به شدت توصیه می شود. (توصیه عملکردی- ایمنی)

در صورت امکان از ترکیب نورهای سقفی و دیواری بصورت گسترده- نقطه ای و خطی براساس موقعیت جانمایی انجام شده در فضا استفاده کنید. (توصیه حسی-زیبایی)

طراحی سرویس بهداشتی استاندارد چه مولفه هایی دارد

در طراحی هر فضا استانداردهایی وجود دارد که باید رعایت شود تا استفاده از آن فضا مطلوب انسان باشد. ولی جدای از استانداردهای طراحی باید به زیبایی شناسی فضا نیز اهمیت داده شود. انتخاب لوازم بهداشتی لوکس مانند کاسه روشویی لوکس ، شیرآلات لوکس و وان جکوزی ( وان و جکوزی ) می تواند به زیبایی فضا نیز کمک کند.