آبکاری شیرآلات بهداشتی ساختمانی متفاوت است و انواع این شیرآلات ، برای سرویس بهداشتی یک خانه همیشه باید به صورت آگاهانه مورد انتخاب قرار گیرد. چراکه این شیرآلات دارای انواع مختلف با آبکاری های متفاوت هستند. شیرآلات طلایی ، شیرآلات رزگلد ، شیرآلات کروم و … هر کدام دارای آبکاری های متفاوتی می باشند و نیاز به مراقبت های مختص به خود دارند. بنابراین اولین کار، شناخت انواع آبکاری شیرآلات ساختمانی است.

 

ساختار کلی شیرآلات بهداشتی ساختمانی

شیرآلات بهداشتی ساختمانی به طور کلی دارای دو قسمت داخلی و خارجی هستند. قسمت داخلی معمولا از آلیاژ چدن، برنز و در برخی موارد استیل ساخته می شوند. امروزه به خاطر مسایل محیط زیستی اکثر واردکنندگان شیرالات و تولیدکنندگان شیرآلات ساختمانی ، شیرآلاتی با ساختار سرب وارد بازار نمی کنند. چراکه سرب اگر آبکاری مناسبی نداشته باشد در مقابل عبور آب به مرور زمان حل می شود و آلودگی های جبران ناپذیری را ایجاد می کند.

 

قسمت خارجی شیرآلات بهداشتی نیز از فلزات مختلفی مانند کروم، برنج، برنز، مس یا استیل ساخته می شوند که قبل از انتخاب باید این روکش ها را بشناسید.

 

آبکاری شیرآلات بهداشتی ساختمانی با روکش کروم

روکش کروم در شیرآلات بهداشتی ساختمانی دارای رنگی شبیه به نقره است. روکش کروم کاری شده‌، صیقلی شده و در حد ۶۵ درصد است. این عدد برای نقره ۸۸ درصد و نیکل ۵۵ درصد می باشد. نکته ای که در رابطه با نقره و نیکل وجود دارد کدر شدن آن ها با گذشت زمان است اما در مورد کروم تغییری حاصل نمی شود. روکش کروم در مقابل گازها، مواد قلیایی و نمک ها مقاوم است و این ویژگی باعث می شود که گزینه مناسبی برای روکش شیرآلات بهداشتی ساختمانی باشد.

 

برای تمیزکردن سطح شیرآلات بهداشتی ساختمانی باید به این نکته توجه کنید که اسید سولفوریک و اسید کلریدریک و سایر اسیدهای هالوژن دار در تمام غلطت ها و در تمام درجه حرارت ها بر روی کروم تاثیرگذار هستند. برای همین برای تمیزکردن شیرآلات بهداشتی ساختمانی سرکه رقیق شده با آب توصیه می شود.

آبکاری شیرآلات بهداشتی ساختمانی

آبکاری شیرآلات بهداشتی ساختمانی با روکش برنج

 

آلیاژ برنج از دو فلز مس و روی تشکیل شده است که نسبت این دو آلیاژ تعیین کننده نوع برنج و نوع استفاده از آن است. این فلز قابلیت های زیادی در شکل و رنگ و کاربردهای خاص دارد. برنج رنگی تقریبا زرد دارد که شبیه به رنگ طلا است. شیرآلات طلایی رنگ دارای روکش برنج هستند. اگر شیرآلات طلایی رنگ دارای جنس مرغوب باشند، به علت استفاده از روکش برنج در برابر کدر شدن مقاوم هستند و دیر اکسایش پیدا می کنند.

شیرآلات طلایی ساختمانی ، جز شیرآلات لوکس محسوب می شوند و به خاطر روکش برنج، از شیرآلات مشابه با روکش های دیگر نظیر کروم و نیکل گران تر هستند. شیرآلات طلایی دارای روکش طلایی براق و روکش طلایی مات می باشند که می توان بنا بر سلیقه افراد از میان آن ها انتخاب کرد.

 نمونه هایی از زیباترین و مدرن ترین سرویس بهداشتی لوکس و نحوه طراحی آن16

آبکاری شیرآلات بهداشتی ساختمانی با روکش اپوکسی

 

پوشش های اپوکسی غیرفلزی هستند و دارای رنگ های مختلفی می باشند. رنگ های متنوعی مانند بیسکوییتی، سفید، بادامی، سیاه و رنگ های دیگر که می توان با انواع کابینت ها و لوازم بهداشتی لوکس هماهنگ کرد. شیرآلات لوکس ساختمانی با روکش سیاه و شیرآلات لوکس با پوشش سفید و طلایی از رنگ های اپوکسی هستند که امروزه بسیار محبوب مصرف کنندگان شده اند.

روکش اپوکسی چرک و اثر انگشت و لکه آب را به خود جذب نمی کند و به راحتی با هر دکوراسیونی هماهنگ می شود. این روکش ها، نسبت به روکش های دیگر دارای قیمت بیشتر می باشند.

آبکاری شیرآلات بهداشتی ساختمانی

 

آبکاری شیرآلات بهداشتی ساختمانی با روکش برنز

برنز قلع دار معروف ترین نوع برنز است که از آلیاژ مس و قلع ساخته شده است. انواع مختلف برنز از ترکیب مس با آلومینیوم، منگنز و حتی فسفر تولید می شود. برنز قلع دار مقاوم تر از برنج است به خصوص زمانی که به صورت سرد کار می شوند، مقاومت بیشتری نسبت به خوردگی دارند.

معمولا آلیاژهای مس – قلع، زیر ۱۰ درصد قلع دارند و به همین علت رنگ برنز بیشتر مایل به رنگ فلز مس و قرمز رنگ می شود. شما می توانید از روکش برنزی به جای روکش مسی برخوردار شوید زیرا قیمت آن مناسب تر است.

 

در کل آبکاری شیرآلات بهداشتی ساختمانی یکی از مراحل مهم در پروسه تولید آن ها است. در زمان خرید باید از انواع مدل های مختلف روکش های شیرآلات اطلاع داشته باشید و از بین آن ها انتخاب کنید. برندهای معتبر واردکننده شیرالات ساختمانی و تولیدکنندگان معتبر شیرآلات می توانند گزینه مناسبی برای انتخاب از بین شیرآلات بهداشتی ساختمانی با کیفیت باشند.

شرکت ژیمان یکی از واردکنندگان شیرالات ساختمانی از برندهای معتبر جهان است. برای بازدید و انتخاب از میان شیرآلات بهداشتی ساختمانی و شیرآلات لوکس ساختمانی می توانید از سایت اصلی شرکت ژيمان دیدن نمایید.