همانطور که در گذشته از چشمه های آب گرم به منظور آب درمانی استفاده می شد ، امروزه نیز از استخرهای سونا و وان جکوزی های عمومی یا خانگی بهره گرفته می شود. اگر دسترسی به منابع آب گرم طبیعی یا استخرهای شنای عمومی برایتان مشکل است یا به دلیل عمومی بودن آن نگران بروز بیماری های پوستی یا عفونی هستید ، استفاده از وان جکوزی خانگی می تواند به مانند یک شبیه ساز عمل کند و همان فواید استفاده از منابع آبی طبیعی را داشته باشد.
جکوزی ، وانی است که در آن جت های خروج آب یا همان ماساژور ها وجود دارند. این جت ها به سریع خارج شدن آب، کمک می کنند.
در متن ذیل بایدها و نبایدهای استفاده از سونا و وان جکوزی را براساس یافته های متخصصان و پزشکان فعال در این مقوله بیان می نماییم.

بررسی فواید جکوزی و سونا و پاسخ به سوالات متداول به هنگام استفاده از آن

ویژگی های مثبت و فواید آب درمانی در جکوزی خانگی برای گروه های سنی مختلف به اثبات رسیده است. این تجهیزات علاوه بر مزایای زیادی که برای بدن دارند ، برای عده ای از افراد مضر می باشند و استفاده از آن قدغن شده است. تعدادی از سوالات رایجی که همواره قبل از استفاده از سونا یا جکوزی ممکن است در ذهنتان بیاید را مطرح نموده ایم تا با دانستن آن با خیالی آسوده از این تجهیزات بهره مند گردید.

آیا سونا و جکوزی باعث لاغری می شود؟

اگر صرفاً به دنبال لاغری با استفاده از سونا یا جکوزی هستید ، تصور غلطی از آن دارید! برخلاف نگرش عموم مردم ، سونا رفتن منظم باعث لاغری نمی شود. در حقیقت، سونا راه مناسبی برای آرامش بخشیدن بعد از تمرین های ورزشی محسوب می‌شود ، اما هیچ کمکی به کاهش وزن شما نمی‌کند. شاید به نظر اینگونه باشد که وقتی به سونا می‌روید، بیشتر عرق کرده و آب بدنتان کم شده در نتیجه لاغر می شوید ولی این را در نظر داشته باشید که به محض اینکه مجدداً آب بنوشید دوباره وزنتان به حالت اولیه برخواهد گشت.

از جمله فواید جکوزی و سونا می توان به افزایش گردش خون ، اکسیژن رسانی بهتر ، کمک به دفع سموم از بدن و آرامش اعصاب اشاره نمود. لذا با تمام این ویژگی های مثبت ، سونا و جکوزی معجزه‌ای برای کاهش وزن محسوب نمی‌شود و اگر هم کاهش وزن کمی پیدا کنید ، کاملاً موقتی است. پس اگر می‌خواهید به‌ صورت دائمی وزنتان را کم کنید، انتخاب یک برنامه ورزشی شخصی در کنار پیروی از یک رژیم غذایی اصولی ، راه‌حل این مشکل است.

فواید جکوزی

آیا خانم های باردار مجاز به استفاده از وان جکوزی یا سونا می باشند؟

براساس گفته های پزشکان حاذق در این زمینه ، استفاده از سونا و جکوزی در دوران حاملگی مجاز نیست ، زیرا بالا رفتن حرارت بد‌ن ماد‌ر می‌تواند‌ به جنین آسیب برساند‌. به عبارتی دیگر استفاده از آن در سه ماهه اول بارداری احتمال نقص های جنینی را به همراه خواهد داشت و در سه ماه دوم و سوم موجب زایمان های زودرس و یا ایجاد عفونت در رحم مادر می شود.

آیا استفاده از سونا و جکوزی برای بیماران قلبی خطری را به همراه دارد؟

در پاسخ به این سوال باید جواب مثبت دهیم! همانگونه که جلوگیری از حملات قلبی در افراد سالم و کمک به سلامت قلب و عروق از فواید جکوزی و سونا می باشد ، استفاده از آن برای بیماران دارای مشکلات قلبی اصلاً توصیه نمی شود.
افزایش گرد‌ش خون به د‌نبال استفاد‌ه از سونا و جکوزی ، فشار اضافه‌ای روی سیستم قلبی عروقی وارد‌ می‌ سازد و افراد‌ی که نارسایی‌های قلبی د‌ارند‌ ، احتمال اینکه این شُک وارد شده بر دریچه قلب را نتوانند تحمل کنند ، زیاد است. بنابراین به این افراد توصیه می گردد که قبل از استفاده حتماً با پزشک خود مشورت نمایند و با صلاح دید ایشان از انواع دیگر آب درمانی بهره مند گردند.

موضوع دیگری که برای این افراد مطرح است استفاد‌ه از حوضچه آب سرد‌ بلافاصله بعد‌ از سونا و جکوزی می باشد. این کار برای بیمارانی که اُفت فشار خون یا مشکلات و گرفتگی‌های عروق کرونر یا بیماری‌های ماد‌رزاد‌ی قلبی همراه با انسد‌اد‌ عروق و مشکلات د‌ریچه‌ای قلب د‌ارند‌، می‌تواند‌ بسیار خطرناک باشد‌.

بیشتر بدانید : لازم به ذکر است در صورت استفاده افراد سالم از حوضچه آب سرد و به هنگام غوطه ور شدن در آن باید علاوه بر بدن ، سر نیز به صورت کامل در زیر آب قرار گیرد. اگر اینگونه عمل نکنید ، اختلاف دمایی که بین سر و بدن به وجود می آید قطعا مشکلاتی را برایتان به وجود خواهد آورد.

آیا استفاده از سونا تأثیری بر روی سلامت چشم ها دارد؟

اگر خشکی چشمان شما به حدی است که دارو مصرف می کنید و یا تحت نظر پزشک هستید ، استفاده از سونای خشک می تواند خشکی چشمتان را تشدید نماید. علت آن است که گرما موجب خشکی پوست و همچنین خشکی چشم ها می گردد. در این حالت استفاده از سونای بخار بهتر است زیرا رطوبت می تواند اثرات منفی گرما را بر روی چشم خنثی نماید و این عارضه کمتر به وجود آید.

توجه : در صورتی که از لنز تماسی (طبی) استفاده می نمایید ، حتما قبل از استفاده از استخر ، سونای خشک یا بخار و یا جکوزی آن را از داخل چشمتان خارج نمایید.

آیا فرضیه ناباوری در مردانی که از سونا استفاده می نمایند ، درست است؟

این فرضیه هنوز به طور قطعی ثابت نشده است ولی براساس عقیده پزشکان ، در معرض گرمای زیاد بودن آن هم در ساعات طولانی مدت می تواند اثرات منفی بر روی اسپرم سازی مردان بگذارد و باروری را با مشکل مواجه سازد. البته اکثر پزشکان استفاده از سونا و جکوزی برای مردان را در حد اعتدال و به اندازه (تایم کوتاه) مضر ندانسته و ایرادی بر آن نمی گیرند و بر اثربخشی فواید جکوزی و سونا بر آنان نیز تأکید دارند.

آیا استفاده از سونا و جکوزی باعث بروز بیماری های پوستی می شود؟

هر مکانی که به استفاده عمومی تبدیل شود ، هر چقدر هم ضدعفونی شده باشد با رعایت نکردن بهداشت توسط یک یا چند نفر ممکن است سایر افراد نیز در معرض بیماری های پوستی قرار گیرند. استفاده از دمپایی قبل از ورود به سونا یا جکوزی از آن جهت توصیه می گردد که پا در معرض بیماری های پوستی از جمله زگیل کف پا یا سایر بیماری های قارچی قرار نگیرد. بعد از خروج از آب هم به هنگام دوش گرفتن لابلای انگشتان خود را با ماده ضدعفونی کننده نظیر صابون به خوبی بشویید. البته توصیه ما به کسانی که پوست حساسی دارند یا سیستم دفاعی بدنشان در برابر بیماری های عفونی ضعیف است ، اینست که اگر امکان نصب جکوزی در حمام خانه خود را دارید ، از وان و جکوزی خانگی استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید : نکات مهمی راجع به خرید وان جکوزی که نمی دانید!

فواید جکوزی

فواید جکوزی

فواید جکوزی

باید ها و نبایدهای استفاده از سونا و وان جکوزی

در هنگام استفاده از سونا و جکوزی این موارد را رعایت فرمایید تا از فواید جکوزی و آب درمانی بهتر بهره مند گردید:

  • قبل از ورود به سونا یا جکوزی بدن خود را با صابون و یا شامپو بدن به خوبی بشویید تا علاوه بر از بین رفتن آلودگی های سطح پوست ، منافذ آن نیز برای انجام عمل تعریق و دفع سموم عملکرد بهتری را از خود نشان دهند.
  • بعد از خروج از سونا یا جکوزی دوش بگیرید و مجدداً از مایع شستشو استفاده نمایید تا سموم بر جای مانده بر روی سطح پوست پاکسازی گردند.
  • از خوردن نوشابه های گازدار قبل از سونا ، حتی الامکان جلوگیری نمایید.
  • دو تا سه ساعت قبل و بعد از سونا از سیگار کشیدن خودداری نمایید.
  • هرگز با معده پُر به استخر نروید.
  • قبل و بعد از سونا خصوصاً سونای خشک ، آب کافی بنوشید تا بدن دچار کم آبی نشود. بدین وسیله عمل تعریق هم بهتر انجام می پذیرد.
  • در سونای خشک در حالت خوابیده (صورت رو به سقف) قرار بگیرید، سکوت کنید و از دیگران هم بخواهید تا سکوت نمایند. گوش سپردن به یک موسیقی ملایم به منظور آرام سازی فکر و سیستم اعصاب سمپاتیک بسیار مفید است. بعد از اتمام سونا ، 10 الی 15 دقیقه دراز بکشید.
  • بهترین زمان برای سونا یا جکوزی ، شب قبل از خوابیدن یا صبح هنگام بیدار شدن از خواب است. در این 2 زمان، بدن در حالت آرامش قرار دارد و فعالیت سیستم اعصاب سمپاتیک در پایین ترین حد می باشد و فرد عرق بهتری کرده و سموم بیشتری از بدن دفع می شود. البته این را در نظر داشته باشید که شام خود را 2 تا 3 ساعت قبل از ورود به آب میل کرده باشید و هرگز بلافاصله بعد از صرف غذا به آب نزنید.

محصولات لوکس ساختمانی ژیمان

همان اندازه که زیبایی در خرید لوازم و تجهیزات بهداشتی اهمیت دارد ، کیفیت متریال اولیه نیز مهم و اساسی می باشد. استفاده از محصولات بهداشتی با کیفیت می تواند سال ها شما را از تعمیر یا تعویض این لوازم ساختمانی بی نیاز نماید.

الهام از طبیعت در نگارگری روشویی های طرح دار Bathco ، ساخت به روزترین مدل های روشویی های ساده bathco در معتبرترین کارخانه اسپانیایی ، ظهور بالاترین تکنولوژی ها در تولید وان جکوزی خانگی ، نوآوری در ساخت شیرآلات daniel برای خانه های لاکچری و مجلل توسط شرکت ایتالیایی ، با بهترین مواد اولیه از جمله خصوصیات تجهیزات بهداشتی و شیرآلات خارجی ژیمان می باشد.